Nederland: miljoenensubsidie voor 20 MW waterstoffabriek bij Lelystad
Grote vreugde bij de initiatiefnemers van het project HyDeer in Nederland. Het project heeft 25 miljoen subsidie gekregen voor de ontwikkeling van een waterstoffabriek nabij Lelystad, waarbij de elektriciteit afkomstig is uit windparken en zonnevelden in de regio. Hiermee komt de grootschalige opwek van groene waterstof in Flevoland een flinke stap dichterbij.
Het HyDeer-project richt zich op de productie van groene waterstof van brandstofcelkwaliteit. Het modulair ontworpen systeem zal in fasen worden gerealiseerd tot uiteindelijk een elektrolysercapaciteit van 105 MW, wat neerkomt op een jaarlijkse productie van 10.000 ton waterstof. De waterstof wordt geproduceerd aan de Edelhertweg in Lelystad, vlak naast een zonnepark en dicht bij de snelweg A6.
Op de lokatie zijn geen beperkingen voor de netaansluiting, wat de kosten efficiëntie ten goede komt dankzij lage netwerk- en transportkosten. De eerste fase, met een elektrolyse-capaciteit van 20 MW, zal naar verwachting in 2027 operationeel zijn. Daarna volgt fase 2 met een 85MW capaciteit.
De waterstof zal worden geleverd aan diverse sectoren, waaronder transport, landbouw, maritiem en luchtvaart en industriële processen. Het project omvat ook innovatieve toepassingen zoals het leveren van energieoplossingen voor lange termijn opslag en fuel-cell technologie.
De productielocatie is verbonden met het Gesloten Distributie Systeem (GDS) 'Smart Grid Flevoland', dat ongeveer 330MW aan zonne- en windcapaciteit beschikbaar heeft. Er is een directe verbinding met het 44 MWp zonnepark aan de Edelhertweg en een overeenkomst om het GDS te verbinden met het 380 kV TenneT transportnet, wat een capaciteit tot 500 MW mogelijk maakt.
Het HyDeer-project maakt gebruik van modulaire elektrolysers van ongeveer 5 MW per stuk. Waterstof wordt afgeleverd via tubetrailers of speciale transportcontainers bij 200 tot 500 bar druk. Om deze tankauto’s te kunnen vullen komen er 12 trailerbays en vier compressoren. Als er uiteindelijk wordt opgeschaald naar 105 MW is er een pijplijn nodig om deze hoeveelheid waterstof naar de eindgebruikers te transporteren.
Producent van groene energie Circul8 werkt binnen het HyDeer project samen met de provincie Flevoland, en energieleverancier Essent.
Foto(vlnr): waterstofprofessor Ad van Wijk, Maarten Moolhuysen, directeur Waterstof bij Essent, initiatiefnemer van de waterstoffabriek van Circul8 Luke Bouwman, gedeputeerde Harold Hofstra en Mark Koelman, energiespecialist van de provincie Flevoland, op de toekomstige locatie van de nieuwe waterstoffabriek bij Lelystad.
Lees ook: autofabrikant-stellantis-stopt-met-ontwikkeling-van-waterstofauto-s