• Home Slider01

    INTERNATIONAAL ACTUEEL

Nederland: Baks civiel- en cultuurtechniek draait proef met waterstof bij Enschede

Enschede Baks Kuster waterstofBaks civiel- en cultuurtechniek draaide de afgelopen week het eerste natuurproject op waterstof. Een emissievrij batterij-elektrische kraan werd in een natuurgebied bij Enschede ’s nachts geruisloos en emissievrij opgeladen via een waterstof-aggregaat. Baks werkt daarbij samen met de regionale energieleverancier Kuster Energy en aggregatenleverancier Genpower.

De druk om met emissievrije oplossingen te komen is bij de aannemer groot. Baks civiel- en cultuurtechniek werkt veelvuldig in Natura2000-gebieden voor opdrachtgevers als natuurorganisaties en waterschappen. De eisen die de opdrachtgevers stellen worden daarbij steeds uitdagender. Tijdens het vaak zware werk met grondverzetsmachines mag steeds minder worden uitgestoten. Baks werkt inmiddels met moderne machines met schone motoren, elektrische apparaten en nu ook waterstof.

“In Natura 2000-gebieden is lang niet altijd een stopcontact te vinden waaraan batterij-elektrische machines kunnen opladen en de bouwkeet van stroom kan worden voorzien”, zegt Marcel Kwakkel van Genpower. “Daarom hebben wij al enkele jaren waterstofaggregaten van EODEV in de verhuur. Van waterstof maakt het aggregaat in de brandstofcel 100% emissievrije stroom. Desgewenst in zeer grote vermogens. Overal in Nederland leveren we moeiteloos een emissievrij stopcontact. Onze klanten hoeven daarom geen last te hebben van netcongestie”.

De waterstof wordt geleverd door Kuster H2 Energie. Het Achterhoekse bedrijf heeft al vele jaren een groot waterstoftankstation in Doetinchem, maar ook vier speciale tankwagens om waterstof in gasvorm en onder hoge druk naar emissievrije bouwprojecten te vervoeren. “Met onze waterstoftransportcontainers kunnen we 484 kilo waterstof onder 381 bar aanleveren op de bouwplaats”, zegt Jan Pieter de Wilde van Kuster Energy. “Daarmee leveren we in één vrachtbeweging ongeveer 9 keer zoveel energie als uit een vergelijkbare batterijcontainer. Dat betekent veel minder transportbewegingen op de bouwplaats of in kwetsbare natuurgebieden. En dat vinden opdrachtgevers steeds belangrijker.”

Ton Krajenbrink, directeur van Baks, is trots dat er weer een belangrijke emissievrije stap is gezet. “Direct vanaf het begin van het project maakten we kennis met de professionaliteit van de twee bedrijven. Vooraf kwamen duidelijke instructies over waar de bouwplaats en de ATEX-zone aan moesten voldoen. Op ons verzoek stuurde Kuster ons foto’s van eerdere projecten waardoor we een duidelijk beeld kregen. En daarna ging het snel. De kraanmachinist koppelt aan het einde van de werkdag de batterij-elektrische kraan aan een tijdelijke laadpaal en start het nagenoeg geruisloze aggregaat. En daarna gaat alles vanzelf. De volgende morgen is de batterij weer vol voor een hele dag werk. Een tijdelijk energiesysteem op waterstof maakt het voor ons bedrijf een stuk gemakkelijker om emissievrij te werken in natuurgebieden.”

Nu de proef succesvol is verlopen komt er volgens Ton Krajenbrink van Baks zeker een vervolg. “Met waterstof kunnen aan de emissievrije energievraag bij bouwprojecten moeiteloos voldoen. Wat ons betreft, op naar het volgende project.”

Lees ook: nederland-pionieren-in-wolfheze-met-waterstof-en-een-slim-energie-systeem

Het actuele waterstofnieuws gratis in uw mailbox? Schrijf u in voor de  wekelijkse nieuwsbrief.

logo2

Amsterdam  |  The Netherlands  |  KvK-nummer 08160445  |  7231 DB  |  Zutphen  |  redactie@waterstofmagazine.nl

Website door Buro Zutphen